Informační centra
Cestovní kanceláře
Národní park
Turistické mapyyonad.cz logo

Ubytování
Transport
Cz De En Ru


Praktický průvodce
Českým Švýcarskem
ke staženíOdkazy na
internetové stránky
podobného zaměřeníKontakty
HorolezectviTourist attraction


Stezky
Cyklotrasy
Víte že…

Víte, že soutěsky řeky Kamenice jsou jednou z nejromantičtějších částí Českého Švýcarska? Chcete-li jimi proplout na loďce, vydejte se do přístaviště ve Hřensku.

České Švýcarsko • Turistické zajímavosti 


Vážení cestovatelé,
těší nás, že jste projevili zájem o České Švýcarsko, a ujišťujeme Vás, že Vaše volba byla správná. Tato oblast se pyšní množstvím skalních hradů, rozhleden, malebných vesniček s lidovou architekturou, ale hlavně zde naleznete svět pohádkové přírody v jejím neustálém pohybu a zároveň mrtvolné strnulosti. Připravili jsme pro Vás popis nejznámějších a nejzajímavějších míst Českého Švýcarska a jeho blízkého okolí. Ke každé kapitole jsme připojili název vesnice nebo městečka, které bezprostředně sousedí s popisovaným místem, a polohu tohoto místa na mapě KČT, již považujeme za nejlepší mapu dané oblasti.

Pravčická brána

Tato největší přírodní pískovcová brána v Evropě je hlavní turistickou atrakcí Českého Švýcarska a celých Labských pískovců. Z různých zdrojů se můžete dozvědět rozměry brány (většinou se uvádí výška oblouku - 16 m a jeho šířka - 26 m), můžete ji vidět na četných fotografiích nebo pohlednicích, ale její skutečnou velikost pocítíte, jen když si stoupnete přímo pod oblouk této brány.

Hned vedle brány, jako by vrostlý do skal, se nachází bývalý zámeček - Sokolí hnízdo. Zde najdete restauraci s interiéry evokujícími atmosféru 19. století a také komorní fotogalerii, která je věnována přírodním krásám Českého Švýcarska. Z celého areálu se Vám naskytnou skvělé pohledy na okolní skály.

http://www.pbrana.cz

Hřensko, Mezní Louka
Pravčická Brána C/ 39-40 - 3/ 49-50


Soutěsky

V nezvykle krásném, hustě zalesněném kaňonu řeky Kamenice na vás čeká velké dobrodružství. Tato říčka je ve dvou místech přehrazena a vytváří tak dvě soutěsky - Divokou a Tichou. Zde je pro vás přichystán nevšední zážitek - plavba na pramicích, při níž bude Vaším průvodcem převozník, typický představitel tohoto kraje. Divoká soutěska, měřící pouhých 250 m, působí klidným a romantickým dojmem. V Tiché soutěsce, která je dvakrát delší než Divoká, je pro vás doslova připraven vodopád. Mezi Tichou soutěskou a Hřenskem a mezi samotnými soutěskami vede malebná cesta, vybudovaná italskými řemeslníky ještě koncem 19. století speciálně pro turisty, kteří sem již tehdy směřovali. Kamenice je velmi čistá říčka, a když se vám poštěstí, můžete v ní zahlédnout i pstruhy.

http://www.soutesky-hrensko.cz

Hřensko, Mezní Louka
Tichá soutěska Ń/ 38 - 3/ 49-50
Divoká soutěska C/ 37-38 - 3/ 51-52


Dolský mlýn

Romantické ruiny středověkého mlýna, kde se natáčela známá česká pohádka Pyšná princezna. Jen stěží si dnes můžeme představit, že toto romantické místo, utopené v hlubokých lesích, mělo kdysi dominantní postavení mezi místními mlýny. V blízkosti Dolského mlýna, pár set metrů proti proudu, se nachází malý můstek, postavený na začátku 20. století. Jedná se o historickou památku! Tento můstek byl totiž první železobetonovou stavbou na území bývalého Rakouska-Uherska. Když budete pokračovat, ocitnete se na louce, která ústí do dalšího kaňonu řeky Kamenice, Ferdinandovy soutěsky. Projít k soutěskám sice nelze, ale určitě stojí za to prohlédnout si Ferdinandovy skály, které byly pojmenovány na počest následníka trůnu - Ferdinanda D'Este.

Vysoká Lípa, Všemily, Kamenická Stráň
Dolský Mlýn C/ 35-36 - 4/ 54-55


Hřensko

Nejníže položená obec na území České republiky (110 m nad mořem) je zároveň hraničním přechodem. Lidé sem přijíždějí auty, autobusem, i přívozem, který sem dopravuje návštěvníky z protějšího břehu - z německého městečka Schmilka. Můžete sem připlout dokonce i lodí, jmenuje se Hamburg a pluje z Bad Schandau přes Hřensko do Decina. Jak je vidět, toto městečko minete na své cestě do Českého Švýcarska jen stěží. Nedoporučovali bychom vám sice trávit v Hřensku příliš času, ale jistou zvláštní atmosféru toto místo nepochybně má. Jako většina míst ležících na hranici státu je i Hřensko velkým nákupním centrem. Ovšem jeho sortiment je mírně řečeno osobitý. Na pozadí staré architektury a proudící říčky Kamenice stojí zástupy pestrobarevných, asi po kolena vysokých trpaslíků a jiných pohádkových bytostí, které netrpělivě vyhlížejí své nové majitele. Sami byste si asi takového trpaslíka nekoupili (k lítosti vietnamského obchodníka, ale i samotného trpaslíka), ale když člověk vidí toto trpasličí tržiště poprvé, ulpí mu v paměti nadlouho.

Hřensko C/ 38-39 - 3/ 46-47


Suchá Kamenice

V kaňonu potoku, který se vlévá do Labe a v němž teče voda jen na začátku jara a na podzim, to vypadá, jako by tu nějaký obr rozsypal spousty velkých balvanů. Je to skutečně neobyčejné místo. Pokud sem přijdete na jaře po hodně silných deštích, potok se naplní vodou a vy uvidíte desítky malých i velkých vodopádů, šumících mezi skalami. Když ale potok vyschne, stává se kaňon romantickým, tichým místem.

Hřensko, Arnoltice, Labská Stráň
Suchá Kamenice C/ 36-37 - 3/ 46-47


Belvedér

Vyhlídková terasa, která se jako by vznáší nad kaňonem Labe. Naskytne se vám nádherný pohled podobný kresbám starých rytin. Při pozorování proudící řeky a měnících se tvarů pískovcových skal, vás strhne vaše představivost a donutí vás zapomenout na čas, dá vám pocítit věčnost.
Tuto vyhlídku zde nechali vybudovat Clary Aldringenové, majitelé většiny území nynějšího Českého Švýcarska. Na skále můžete najít vytesaný erb této šlechtické rodiny. Od bynoveckého zámku až k samotné vyhlídce vede dokonale rovná cesta, která je poseta kamennými „patníky". Ty prý plnily funkci jakýchsi záchytných podstavců, jež měly pomoci ženám při slézání z koně.

Labská Stráň
Belvedér C/ 35-36 - 3/ 45-46


Růžovsý vrch

Chcete překonat horské stoupání? Máte šanci! Hans Christian Andersen, který v těchto místech nejednou pobýval, nazval tuto horu „českou Fudžijamou". V bukovém lese, jenž pokrývá tuto vyvýšeninu, lze najít mnoho vyhlídkových míst. Není tu sice žádná turistická atrakce (hrad, jeskyně,…), ale výlet na Růžák, jak vrch místní nazývají, vám vřele doporučujeme. Naleznete zde přírodu v její panenské podobě, ne nadarmo bylo toto území vyhlášeno národní přírodní rezervací.

Růžová, Srbská Kamenice, Kamenická Stráň
Růžovský vrch C/ 33-34 - 4/ 53


Malá Pravčická brána

Pokud se vám nepovedlo dosáhnout na oblouk Pravčické brány (což je upřímně řečeno úkol nelehký), pak u její menší jmenovkyně vám postačí stoupnout si na špičky a máte vyhráno. Pouhé dva metry! Když popustíte uzdu své představivosti, uvidíte v ní jakousi miniaturu brány velké.

Mezní Louka, Vysoká Lípa
Malá Pravčická brána C/ 38-39 - 4/ 54-55


Šaunštejn

Dnes zde naleznete pohádkové skály v zajetí hlubokých lesů, ale kdysi dávno tu stával loupežnický hrádek.
Určitě se sem přijďte podívat. Není a nikdy ani neexistovala jiná přístupová cesta do tohoto hrádku než po závěsném žebříku, umístěném v úzkém skalním průchodu. Až vyšplháte nahoru, budete rádi, že jste se do tohoto dobrodružství pustili. Z vrcholků skal se vám otevře neskutečně krásný pohled.

Mezní Louka, Vysoká Lípa
Šaunštejn C/ 37-38 - 4/ 54-55


Jetřichovické vyhlídky

Mariina skála, Rudolfův kámen a Vilemínina stěna jsou podle našeho názoru tři z deseti nejhezčích vyhlídek v celém Českém Švýcarsku.

Jetřichovice
Mariina skala,
Vilemínina stěna,
Rudolfův kamen C/ 36-38 - 5/58-59


Sněhurka a sedm trpaslíků

Už je to hodně dávno, kdy neznámý sochař vytesal tyto postavičky do skal uprostřed lesů. Najít je všechny je celkem zábavná hra. I když jsou trpaslíci nedaleko od sebe a jsou barevní, zjeví se vám vždy, když to nejméně čekáte. Určitě je najdete všechny, ale dá to zabrat.

Rynartice
Reliéfy trpaslíků C/ 35-36 - 5/ 59-60


Vlčí deska

V sedmnáctém století vytesal kdosi do kamenné desky příběh myslivce, který zabil dva vlky. Tuto desku za čas zakryla jedle, která tu vyrostla. Když ale jednou bouře strom vyvrátila, znovu se zjevil onen tajemný příběh. Potomci myslivce stále ještě v tomto kraji žili, a tak aby si oni i my mohli znovu a znovu „číst" příběh ze života jejich předka, kamennou desku obnovili.
Cesta k Vlčí desce vede Kyjovským údolím, což je kaňon řeky Křinice, který proslul svou krásou.

Zadní Doubice, Kyjov
Vlčí deska C/ 42-43 - 5/ 57-58


Chřibská - nejstarší sklárna v Evropě.
Kde se vyrábí český křišťál?

České Švýcarsko a oblast k němu přiléhající se ve světě proslavily výrobou skla a křišťálu. Právě tady se vyrábí známé bohémské / české sklo. V malé vesničce Chřibská se nachází nejstarší funkční sklárna v Evropě. Již v 16. století se účetní knihy odvolávaly na stoletou historii této sklárny. Je možné si zde objednat exkurzi a uvidět tak výrobu skla na vlastní oči, nebo, pokud se vám poštěstí, můžete si sami vyzkoušet, jak se sklo fouká. Nemějte strach, že vás budou nutit, abyste si skleněné výrobky koupili, ale pokud sem jedete s úmyslem pořídit suvenýr či dárek pro své blízké, určitě si ho kupte právě tady. Je zde mnoho malých obchůdků a skláren, které prodávají sklo z vlastních dílen, ale i z velkých sklářských továren, a ceny jsou zde podstatně (často více než 2x) nižší než v Praze, nemluvě o cenách v zahraničí.

Chřibská
Sklár. C/ 36-37 - 6/ 65-66


Staré šachty, kde se kdysi těžilo stříbro

Oblečte si opravdovou hornickou přilbu s baterkou a vydejte se do podzemního království. Dříve se v těchto šachtách těžilo stříbro, ale dnes ho tu nehledejte. I když, kdo ví. Získat podrobnější informace a objednat exkurzi můžete v místním informačním středisku, které se nachází na hlavním náměstí obce Jiřetín pod Jedlovou.

Jiřetín pod Jedlovou C/ 38-39 - 6/ 69-70


Tolštejn

Zbytky středověkého hradu. Romantické ruiny, z nichž se otevírá nádherný výhled do okolní krajiny.

Tolštejn C/ 36-37 - 7/ 70-71


Rozhledny

Pro milovníky rozhleden zde uvádíme seznam všech, turistům přístupných, rozhleden. Pokud obejdete všechny tyto rozhledny, otevře se vám pohled na skály Českého Švýcarska ze všech stran.

 • Děčínský Sněžník nejvyšší místo pískovcových skal v údolí Labe. 722,8 m nad mořem
  Děčínský Sněžník D/ 29-30 - 1/ 37-38
 • Zámecký vrch najdete zde i pozůstatky středověkého hradu. 529 m nad mořem
  Zámecký vrch D/ 29-30 - 5/60-61
 • Jedlová v zimě je v provozu lyžařský vlek. 779 m nad mořem
  Jedlová C/ 36-37 - 6/69-70
 • Dymník 516 m nad mořem
  Dymník B/ 45-46 - 6/ 67-67
 • Vlčí Hora 581 m nad mořem
  Vlčí Hora B/ 44-45- 5/ 62-63
 • Tanečnice klíč od rozhledny si můžete vyzvednout v domku sousedícím s rozhlednou. 597 m nad mořem
  Tanečnice B/ 48-40 - 4/ 52-53

  Dobrodružství

  Stojíte o opravdové dobrodružství? Skály Českého Švýcarska jsou vyhlášeným rájem horolezců. Existují dvě místa, kde si můžete lezení vyzkoušet, aniž byste si zahrávali se svým životem.

  Falkenštejn

  Místo, kde se nachází starý skalní hrad. Falkenštejn patří spolu s Šaunštejnem k nejznámějším a nejpůsobivějším skalním hradům Českého Švýcarska. Na rozdíl od Šaunštejna, kam se dostanete snadno - cesta je tu totiž upravena pro turisty, si při zdolání Falkenštejna budete připadat jako pokořitel tisícovky. Vaše statečnost bude odměněna krásným výhledem do okolní krajiny.

  Jetřichovice
  Falkenštejn C/ 36-37 - 5/ 58-59


  Myší díra

  Od krásného místa Na Tokání vede stezka přes Úzké schody neboli Myší díru. Už v devatenáctém století sem přijíždělo mnoho turistů, aby Myší díru zdolali. Není lehké vylézt úzkou chodbou nahoru na skálu, ale pokud to zkusíte, a zajisté se vám to podaří, budete mít zážitek na dlouho. Pro méně zdatné je tu i snazší cesta - ale jak už to bývá - není tak zajímavá jako cesta složitá.

  Na Tokání, Úzké schody C/ 39 - 5/ 59-60


  Koupání

  Pokud už vás unavilo chození po lese, lezení po skalách a chcete se osvěžit, máte možnost. Jsou tu pro vás dvě krásná místa, vhodná ke koupání a odpočinku. Olešský rybník a děčínský termální bazén.


 • Zpět na začatek stránky

  © 2007 Online Travel Solutions

  Ceske Svycarsko