Otevírací doba
Otevřeno po celý rok. Návštěvu je však nutné domluvit alespoň den předem. Prohlídky probíhají ve skupinách za účasti nejméně osmi osob.

Vstupné
dospělý 80,-
děti 50,-
školní skupiny sleva

Praktické rady
Doporučujeme vzít s sebou kapesní svítilnu a alespoň svetr (i v létě).
Doba trvání exkurze asi 2,5 hodiny.

Kontakt
Vl. Pešek 732 850 351
K. Hunčovský 775 862 485

Víte že…

Víte, že na ochutnávku těch nejlepších vín Česka byste se měli vydat do jihomoravského městečka Valtice? Pravidelně se zde koná veřejná degustační expozice Salon vín.
Válečná výroba v Rabštejně - komplexu podzemních leteckých továren z II. světové války

Poté, co byl 3.12.1941 vydán Hitlerův výnos „O zefektivnění zbrojní výroby“, stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie. 1.10.1942 byl celý komplex Preidlových textilních továren v Rabštejně, Janské a České Kamenici zkonfiskován Velkoněmeckou říší a předán firmě Waserflugzeugbau Bremen (WFG), jejíž továrny byly zničeny při bombardování britskými leteckými svazy. Výrobní program této firmy se mimo jiného zabýval stavbou letadel a zbrojní výrobou. Stěhování dílen, strojů a kmenových zaměstnanců WFG probíhalo v letech 1942-3. V Janské – Rabštejně a v České Kamenici postupně zřízeno více než 30 pracovních táborů, 2 zajatecké a v srpnu 1944 tábor koncentrační pro asi 700 vězňů. Celkem pro firmu WFG pracovalo v Rabštejně a okolí na 6 000 zaměstnanců (totálně nasazených, válečných zajatců a vězňů koncentračního tábora) z 18 zemí světa.

Roku 1944 lidé na celém světě už tušili, že válka spěje ke šťastnému konci. Jen pohlaváři nacistického Německa stále doufali v zázračnou zbraň, která otočí průběh II. světové války v jejich prospěch. V celém prostoru okupovaném Německou III. říší se začaly budovat podzemní továrny na zbrojní výrobu. Rabštejn-Janská nebyly výjimkou.

V srpnu 1944 provedl geologický ústav v Liberci první průzkum skalního masivu v prostoru Rabštejna-Janské. Po vyhodnocení se firma WFG rozhodla budovat zde podzemní prostory, do kterých přemístí válečnou výrobu. K tomu záměru bylo potřebné zajistit dostatek pracovních sil. V srpnu 1944 byli z koncentračního tábora Flosenburg transportováni první vězňové, určení k budování podzemní továrny, do nově založené pobočky koncentračního tábora v Rabštejně.

V časovém rozmezí srpen 1944 – duben 1945 vyrubali vězňové ve skalním masivu údolí řeky Kamenice cca 17 500 m krychlových podzemních prostor. Plánovaných 80 000 m krychlových díky okolnostem už nestihli. Projekt podzemních továren si vyžádal podle záznamů 80 životů vězňů. Zahynulo jich zde však podstatně víc, přesný počet se již zjistit nedá.

Po dlouhých šedesáti letech, kdy bylo rabštejské podzemí veřejnosti nepřístupné, se znovu otevřela část podzemních systémů. V současné době zde existuje expozice dokumentující historii tajemného Rabštejna. Jste srdečně zváni k jejímu shlédnutí. Dýchne na Vás atmosféra válečných let.

Poloha
Podzemní letecké továrny Rabštejn leží u obce Janská. Tu nalezneme v severních Čechách v okrese Děčín, 3km na západ od městečka Česká Kamenice.

Dostupnost
Vlakem:
výstupní stanice Veselé pod Rabštejnem, pak 1km pěšky
Autobusem: linkou z České Kamenice do Janské
Linkou z Děčína do Markvartic, pak 2 km pěšky
Autem: po hlavním tahu z Děčína do Liberce, v Markvarticích odbočit doleva, Janská následuje po 2 km